24 اردیبهشت 1400

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

با شرکت برق و انرژی پیوند گستر (بپیوند) آشنا شوید

با شرکت برق و انرژی پیوند گستر (بپیوند) آشنا شوید

نیروگاه سیکل ترکیبی قم کار خود را از سال 1372 شروع کرده است. این نیروگاه در سال 1389 از طریق سازمان خصوصی سازی به مزایده گذاشته شده که در نهایت تعدادی از شرکت های زیر مجموعه بنیاد مستضعفان موفق شدند از این طریق، این نیروگاه را خریداری کنند. در نهایت هم شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس در سال 1389 توسط شرکت های خریدار نیروگاه تاسیس شد تا وظیفه مدیریت و توسعه این نیروگاه را برعهده بگیرد.

موضوع فعالیت

موضوع اصلی فعالیت این شرکت عبارتست از کلیه فعالیت های مربوط به تأمین و عرضه انرژی الکتریکی از طریق خرید و احداث نیروگاه های تولید برق، بهره برداری، بهینه سازی، توسعه تأسیسات تولید برق، پیمانکاری و توزیع انرژی الکتریکی و … که در حال حاضر مهمترین حوزه فعالیت آن مدیریت و تولید برق در نیروگاه سیکل ترکیبی قم می باشد.

سرمایه و سهامداران

سرمایه شرکت در حال حاضر معادل 300 میلیارد تومان است که شامل 3 میلیارد سهم، هریک به ارزش 100 تومان می باشد. نمودار زیر ترکیب سهامداران این شرکت را نشان می دهد.

با شرکت برق و انرژی پیوند گستر (بپیوند) آشنا شوید

شرکت بهره برداری صبا به نمایندگی از کارکنان نیروگاه قم (165 نفر)، سهامدار این شرکت است.

نیروگاه

نیروگاه سیکل ترکیبی قم واقع در کیلومتر 14 جاده قم-اراک با قدرت اسمی 714 مگاوات و راندمان کلی 46.7 درصد شامل 4 واحد گازی با ظرفیت هر واحد،  128.5 مگاوات و دو واحد بخار هریک با ظرفیت 100 مگاوات ساخته شده است. واحدهای بخار در سال 1372 توسط شرکت میتسوبیشی ژاپن و واحدهای بخار در سال 1378 توسط شرکت ABC ایتالیا احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته است. نمودار زیر جایگاه نیروگاه های سیکل ترکیبی در سبد تولید برق کشور را نشان می دهد.

با شرکت برق و انرژی پیوند گستر (بپیوند) آشنا شوید

سوخت مصرفی اصلی این نیروگاه گاز طبیعی است که با توجه به قراردادهای موجود بین شرکت مدیریت برق ایران و نیروگاه، وظیفه تأمین آن برعهده شرکت مدیریت برق می باشد. عمده برق تولیدی توسط نیروگاه قم از طریق قرارداد فروش عمده در اختیار همین شرکت قرار می‌گیرد و بخش کمی از آن از طریق بورس انرژی به فروش می رسد.

در حال حاضر وظیفه تعمیر و نگهداری این نیروگاه طی قرارداد پیمانکاری در اختیار شرکت بهره برداری و تعمیرات نیروگاه صبا قرار گرفته است. این قرارداد به صورت سالیانه تمدید می شود.

مقایسه شرکت با شرکت های بورسی مشابه

بر اساس مقایسه‌ای که بین شرکت برق و انرژی پیوند گستر و شرکت‌های تولید برق عسلویه مپنا(بمپنا)، نیروگاه زاگرس کوثر(بزاگرس) و توسعه مولد نیروگاهی جهرم(بجهرم) انجام شده عملکرد شرکت از جنبه‌های مختلف بررسی شده است. جدول زیر که بر گرفته از امیدنامه شرکت می باشد، نتایج این بررسی را نشان می دهد.

با شرکت برق و انرژی پیوند گستر (بپیوند) آشنا شوید

همانطور که مشاهده می‌کنید این نیروگاه از نظر فرآیند تولید شباهت زیادی با نیروگاه جهرم دارد، اما ازنظر راندمان و حاشیه سود عملکرد به مراتب بهتری از خود نشان داده است.

سود و زیان شرکت

جدول زیر مقایسه ی بین سود و زیان این شرکت در دو سال مالی قبلی را نشان می‌دهد:

با شرکت برق و انرژی پیوند گستر (بپیوند) آشنا شوید

این جدول به خوبی نشان می‌دهد که شرکت در سال گذشته با کاهش قابل ملاحظه در سود ناخالص(19%)، ناشی از افزایش بهای تمام شده محصولات(22%) و عدم افزایش قیمت فروش مواجه شده است. البته این موضوع با توجه به افزایش قابل ملاحضه در درآمدهای غیر عملیاتی(1481%) پوشش داده شده است و عملا در پایان سال سود خالص نسبت به سال قبل از آن 9 درصد رشد کرده است.

شما می توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه های اولیه به کانال Signal_tahlil (تحلیل با ارزی(Arzee.ir)) بپیوندید.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code