1402/03/12

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

با رونق بازار سهام، فیکس‌اینکام‌ها از سکه افتادند؛ ثبت رکورد تاریخی خروج نقدینگی ۱.۴ همتی، از صندوق‌های درآمد ثابت EFT

با رونق بازار سهام، فیکس‌اینکام‌ها از سکه افتادند؛ ثبت رکورد تاریخی خروج نقدینگی ۱.۴ همتی، از صندوق‌های درآمد ثابت EFT

با رونق بازار سهام، فیکس‌اینکام‌ها از سکه افتادند؛
ثبت رکورد تاریخی خروج نقدینگی 1.4 همتی، از صندوق‌های درآمد ثابت EFT

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) آمار امروز خروج پول از صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس (ETF) عدد جالبی را ثبت کرد و به رقم 1،400 میلیارد تومان رسید. این آمار نیز در نوع خود رکود محسوب می شود، به طوری که در تاریخ بازار سرمایه، این حجم خروج نقدینگی از صندوق های مذکور سابقه نداشته است.

بهادر برهان مدیر صندوق سرمایه‌گذاری افرا در گفت‌وگو با “سنا” در این خصوص بیان کرد: بین روند بازار سهام و ورود و خروج نقدینگی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، رابطه‌ای مستقیم برقرار است و معمولا هر زمان بازار سهام دچار رکود می‌شود، استقبال از صندوق‌های درآمد ثابت افزایش می‌یابد و بالعکس.

وی اضافه کرد: مهم‌ترین دلیل خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت، وضعیت به شدت مثبت امروز بازار سهام بود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: خروج حدود 1400 میلیارد تومان پول از صندوق‌های درآمد ثابت، ریسکی برای “فیکس‌اینکام” ها نیست؛ ولی اگر این روند تداوم داشته باشد، میتواند منجر به کوچک‌تر شدن این صندوق‌ها گردد. البته بعید است که افزایش ابطالی‌ها در صندوق‌های درآمد ثابت، سبب فشار فروش سهام توسط این صندوق‌ها شود. معمولا مدیران صندوق‌ها برای تامین نقدینگی ابطالی‌ها، اقدام به برداشت از سپرده‌های بانکی یا فروش اوراق با نقدشوندگی بالاتر می‌کنند.

برهان در رابطه با تاثیر افزایش قیمت سهام روی سودآوری صندوق‌های درآمد ثابت گفت: بطور متوسط، حدود 10 درصد از پرتفوی صندوق‌های درآمد ثابت به سهام تخصیص یافته و افزایش قیمت سهام هم باعث بالاتر رفتن میزان سهام (نسبت به سایر دارایی‌ها) در پرتفوی این صندوق‌ها می‌شود و هم در صورت تداوم رشد بازار سهام، می‌تواند بازدهی این صندوق‌ها را افزایش دهد.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *