2024/04/19

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

بازدهی بازارها در هفته پایانی خرداد 1402/ بازدهی مثبت بازارهای مالی در سایه اخبار برجامی

بازدهی بازارها در هفته پایانی خرداد 1402/ بازدهی مثبت بازارهای مالی در سایه اخبار برجامی

به گزارش تجارت‌نیوز ، این هفته، در روزهای باقیمانده از خرداد و نخستین روز تابستان بازارهای مالی با بازدهی مثبت همراه شد. هر چند این رشد بازدهی به مدد افزایش قیمت دلار، سکه و طلا در روز جاری رخ داد.

بازدهی بازارها در هفته پایانی خرداد 1402

امروز قیمت دلار یک پله صعود کرد و به کانال 49 هزار تومانی بازگشت. رشد اسکناس آمریکایی باعث شد قیمت‌ در بازار طلا و سکه نیز با افزایش قیمت همراه شود. در روزهای انتهایی بهار 1402 و نخستین روز تیرماه بیشترین بازدهی قیمت در بازارهای مالی به ترتیب مربوط به دلار، سکه و طلا بود. بازدهی این هفته در بازار سرمایه با افت قیمت مواجه شد.

در روزهای اخیر، بازارهای مالی تحت تاثیر اخبار سیاسی، خوشبینی‌ها در مورد مذاکرات هسته‌ای و برجام و سیاست‌های تنش‌زدایی منطقه قرار داشت و تا حدودی آرام و گاه نزولی بود. امروز اما رسانه‌ها نوشتند که طرح دائمی شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در کنگره آمریکا به رای گذاشته می‌شود.

آنطور که انتخاب گزارش داده، کمیته روابط خارجی نمایندگان آمریکا، طرحی را برای دائمی کردن تحریم‌ها ارائه کرده که به زودی به صحن علنی مجلس نمایندگان می‌رود. در تدوین این طرح، هم نمایندگان دموکرات و هم اعضای جمهوری‌خواه کنگره مشارکت داشتند. در صورتی که طرح حاضر به تصویب برسد، قانون فعلی تحریم‌های ایران که در سال 2026 به پایان می‌رسد، دائمی می‌شود.

پیش از این نیز، برخی کارشناسان معتقد بودند کاهش قیمت ارز، موقتی است. در همین راستا برزو حق‌شناس، کارشناس اقتصادی با اشاره به سیاست تنش‌زدایی مسئولان کشور به تجارت‌نیوز گفته بود: «خبرهای مساعد در حوزهبرجام افزایش پیدا کرده است. اما صرفا سیاست تنش‌زدایی در منطقه بدون توافق حداقلی در حوزه برجام نتایج چندانی برای کشور نخواهد داشت.»

قیمت دلار

بررسی بازدهی قیمت دلار از 25 خرداد تا امروز 1 تیرماه نشان می‌دهد اسکناس آمریکایی هزار و 50 تومان افزایش قیمت داشته است. در آخرین معامله روز جاری این اسکناس با قیمت 49 هزار و 715 تومان بسته شد. بازدهی دلار این هفته افزایش 2.16 درصدی داشت.

این روزها اخبار ضد و نقیضی از گفت‌وگوهای ایران و آمریکا و آزادسازی منابع مالی بلوکه‌شده ایران به گوش می‌رسد که به نظر می‌رسد بازار را سر درگم کرده است.

باید چشم‌انتظار روز شنبه بود و دید اثر نقدینگی بر بازارهای مالی قوی‌تر است یا ارزی(Arzee.ir)‌های سیاسی که بازارساز تلاش می‌کند با کمک آن قیمت دلار را مهار کند.

در روزهای گذشته قیمت دلار تا حدودی یخ زده بود و تغییر چندانی نداشت. در واقع نرخ ارز در کانال 48 هزارتومانی نوسان محدودی داشت و در فلج موقت ناشی از ارزی(Arzee.ir)‌های سیاسی به سر می‌برد.

به گزارش برخی کانال‌های تلگرامی روز گذشته، چهارشنبه 31 خرداد شروع معاملات با 48800 تومان بود. در ادامه روز نیز بازار اندکی نزولی بود. دیروز، کف قیمت به 48 هزار و 550 و سقف آن به 49 هزار و 88 تومان رسید. آخرین مظنه معاملات غیرقانونی دلار فردایی نیز 48850 تومان بود.

قیمت طلا

هر گرم طلای 18 عیار در هفته گذشته 25 خردادماه با قیمت دو میلیون و 299 هزار و 700 تومان مبادله شد. این در حالی است که امروز یکم تیرماه این مقدار طلا با رقم دو میلیون و 336 هزار و 600 تومان معامله شد. به این ترتیب قیمت طلا در روزهای باقیمانده از بهار 1402 و نخستین روز تابستان رشد 1.60 درصدی داشت و 36 هزار و 900 تومان به ارزش هر گرم طلای 18 عیار افزوده شد.

گفتنی است قیمت انس جهانی طلا در لحظه نگارش این گزارش به 1926 دلار رسیده است. انس جهانی طلا این هفته نسبت به مدت مشابه هفته قبل 10 دلار کاهش قیمت داشته است.

قیمت سکه

این هفته از 25 خرداد تا 1 تیرماه سکه امامی با بازدهی مثبت همراه شد. این قطعه در روز جاری با قیمت 28 میلیون و 581 هزار تومان مبادله شد و در یک هفته گذشته 91 هزار تومان افزایش قیمت داشته است. روزهای باقی‌مانده از خردادماه بازدهی سکه امامی افزایش 0.32 درصدی داشت.

بورس

نگاهی به چارت شاخص کل حاکی از آن است که نماگر اصلی بازار سرمایه طی این هفته بازار از ارتفاع دو میلیون و 182 هزار واحد با افت 0.38 درصدی در پایان روز چهارشنبه به دو میلیون و 173 هزار واحد رسید.

اما این اتفاق در شرکت‌های کوچک بازار رخ نداد و میانگین سهام آن‌ها هرچند کم اما تا حدی افزایش داشتند. به طوری که شاخص هم‌وزن طی این هفته بازار با رشدی 0.33 درصدی از 743 هزار و 661 واحد به 746 هزار و 134 افزایش ارتفاع داد.

حجم و ارزش معاملات خرد

بررسی معاملات این هفته بازار نشان می‌دهد، بازار سرمایه در هفته آخر خردادماه به طور میانگین روزانه 10 میلیارد و 580 میلیون برگه سهم حجم خورد. همچنین ارزش معاملات طی هفته جاری به طور میانگین، روزانه عدد 6 هزار و 905 میلیارد تومان را ثبت کرد.

به این ترتیب روز شنبه با دست به دست شدن 11 میلیارد برگه سهم، ارزش معاملات هفت هزار و 202 میلیارد تومانی رقم خورد. همین اتفاق روز یکشنبه با معامله 11 میلیارد و 700 میلیون برگه سهم ارزش هفت هزار و 597 میلیارد تومانی ساخت.

گفتنی است بورس در روز دوشنبه 11 میلیارد و 600 میلیون برگه سهم حجم خورد. همین امر سبب شد تا ارزش معاملات به هفت هزار و 567 میلیارد تومان برسد.

همچنین در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، بازار سهام به ترتیب شاهد دست به دست شدن هشت میلیارد و 700 میلیون و 9 میلیارد و 900 میلیون برگه سهم بود. ارزش معاملات خرد نیز در این دو روز به ترتیب پنج هزار و 541 و 6 هزار و 620 میلیارد تومان ثبت شده است.

ورود و خروج پول

جابه‌جایی مالکیت حقیقی‌ و حقوقی‌ها نیز در آخرین هفته بهار جالب توجه بود. چراکه در مجموع در هفته آخر خردادماه هزار و 35 میلیارد تومان (نزدیک به یک همت) از بورس خارج شد که عملکرد بدی برای بازار سرمایه محسوب می‌شود. تنها در روز شنبه بازار سهام شاهد ورود حقیقی‌ها به بازار بود و همزمان با کاهش شاخص کل، 124 میلیارد تومان ورود پول به بورس صورت گرفت.

یکشنبه و دوشنبه اما به ترتیب مالکیت سهام 500 و 484 میلیارد تومان از حقیقی به حقوقی تغییر کرد. همچنین در دو روز پایانی هفته، در حالی که شاخص رشد حداقلی داشت، به ترتیب 89 و 87 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *