1401/03/05

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

بازار سرمایه در چند قدمی تعادل

بازار سرمایه در چند قدمی تعادل

بازار سرمایه در چند قدمی تعادل

به گزارش ارزی(Arzee.ir) به نقل از بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه سال جدید را با رنگ سبز استارت زده و در چند روز معاملاتی اخیر رشد نسبتاً مناسبی در کارنامه بورس تهران ثبت شده است. باید دید این روند مثبت، تداوم خواهد داشت یا نه.

محمد بامودت کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: طی شش ماه گذشته مجموعه ای از عدم قطعیت‌ها و ابهامات در پارامتر‌های کلیدی موثر بر بازار سرمایه مانند ابهام در سیاست خارجی، عدم اطمینان پیرامون ‌بودجه به ویژه رویکرد دولت در ارتباط با نرخ حامل های انرژی و خوراک صنایع،‌‌ نرخ بهره و رویکرد دولت جدید نسبت به نرخ برابری دلار و… بر بازار سرمایه تاثیر گذار بود.

وی ادامه داد: به طور معمول، در شرایط افزایش عدم قطعیت، بازار سرمایه وارد بیش واکنش به موضوعات شده و بدترین سناریو‌های ممکن را در مفروضات خود در نظر می‌گیرد.

این کاشناس بازارسرمایه تاکید کرد: همین موضوع سبب اصلاح عمیق قیمت ها و جذابیت بیش از پیش قیمت ها شده بود. رفته رفته از انتهای سال، با برطرف شدن بخشی از ابهامات بودجه ای و ثبات و کاهش نسبی نرخ بهره در شش ماه اخیر و در نهایت با رشد قابل توجه قیمت های جهانی، بازار سرمایه بخشی از بیش واکنش قبلی خود را جبران کرده و به نظر می رسد به تدریج به سطوح تعادلی خود نزدیک تر می‌شود. در این شرایط سرمایه گذاران نیاز به دقت بیشتری در انتخاب گزینه‌های سرمایه‌گذاری دارند.

بامودت در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه‌گذاری گفت: به نظر می‌رسد برخی از گروه‎‌ها در شرایط فعلی می‌توانند شرایط بهتری داشته باشند؛ هر چند انتظار رشد یکپارچه از یک گروه اشتباه است.

وی اضافه کرد: برای مثال در گروه‌های مرتبط به حذف ارز 4200 تومانی در گروه دارویی شرکت‌هایی که تولید کننده داروهای بیماری های خاص هستند، کمترین میزان آزادسازی قیمت را داشته اند و کم کم می توان شاهد افزایش نرخ در این گروه بود. در صنایع مرتبط به قیمت ‌های جهانی، کرک محصولات پالایشی ها در کمتر از سه ماه، رشد 100 درصدی داشته است که با اضافه شدن تاثیر موجودی در این گروه، می‌توان شاهد گزارش‌های فصلی بسیار قوی و رشد نماد‌های این گروه باشیم.

بامودت در پایان گفت: از طرف دیگر در بازار جهانی، فلزاتی که بیشتر از رشد قیمت انرژی تاثیر می گیرند؛ مانند فروسیلیس، روی و آلومینیوم؛ وضعیت مطلوبی داشته و صنایع مرتبط قابل بررسی هستند. در نهایت برای سرمایه گذاران ریسک پذیرتر به نظر حرکت قیمتی گروه خودرو و بانک می تواند ادامه دار باشد.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *