تجارت نیوز/ رئیس سازمان بورس گفته است حقوقی‌ها از شنبه بازار سرمایه را متعادل می‌کنند. آیا هفته آینده روند منفی بورس تغییر خواهد کرد؟ در هفته اخیر شاخص کل بازار سهام حدود پنج درصد دیگر افت کرده است.

 شبه آینده دو اتفاق مهم قرار است رخ دهد. یکی در حوزه سیاسی که یک مقام ارشد سوئیس به ایران خواهد آمد. یکی هم در حوزه اقتصادی که طبق وعده اعلامی از سوی رئیس سازمان بورس، حقوقی‌ها می‌خواهند بازار را متعادل کنند.

این درحالی است که در پایان معاملات هفته دوم شهریور ماه شاخص کل بازار سهام حدود پنج درصد ریزش کرد و به یک میلیون و ۶۳۱ هزار واحد بازگشت.

با این حال به نظر می‌رسد سهامداران همچنان می‌توانند امیدوار باشند.

در مورد خبر سیاسی مورد اشاره بنا به اعلام سفارت سوئیس، طی روزهای آینده وزیر امور خارجه سوئیس از ۱۵ تا ۱۷ شهریور در چارچوب بزرگداشت «یکصدمین سال حضور دیپلماتیک سوئیس در ایران» به تهران سفر می‌کند. در همین مورد بنا به اعلام بانک مرکزی این اخبار در جریان مذاکرات میان مقامات ایرانی و سوئیس درخصوص تسهیل روابط اقتصادی و بانکی و تسهیل روابط تجاری دو کشور منتشر شده است. بر اساس اخبار دریافتی، امکان تامین ارز از طریق منابع ارزی سوئیس میسر شده است و در آینده نزدیک گشایش‌هایی برای تامین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی میسر می‌شود.

در مورد خبر اقتصادی مهم هم رئیس بورس اوراق بهادار تهران روز پنجشنبه، 13 شهریور ماه گفته است: تصمیماتی که ما در رابطه با بازارگردانان گرفته‌ایم، تاثیر مثبتی را بر بازار سرمایه از روز شنبه خواهند گذاشت و مبلغ نقدینگی باید به اندازه‌ای باشد که به سبدگردانان کمک کند.

او تصریح کرد: شرکت‌هایی که به تازگی به بازار بورس می‌آیند، صددرصد بحث بازارگردانی را با آن‌ها طی می‌کنیم تا بتوانند نقش اثرگذاری در بازار داشته باشند ما در حال حاضر شرکت‌های بازرگانی داریم که این شرکت‌ها بنا به ابعاد شرکت‌های سهامی مشخص و اهمیت‌سنجی می‌شوند و به همان میزان در بازار مشارکت می‌کنند.

علاوه بر این به نظر می‌رسد سیاست دولت برای ورود شرکت‌های جدید به بورس ادامه دارد.

اخیرا معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفته است: ۳۵ شرکت دانش بنیان و استارتاپ در تابلوی بورس قرار دارد که ۱۸۰ هزار میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است. پیش‌بینی ما این است که تا پایان این دولت، بیش از ۷۰ شرکت خواهیم داشت، البته ما در حال ترغیب شرکت‌ها برای ورود به بورس هستیم.

حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس هم اعلام کرده است: نخستین درخواست برای تاسیس شرکت سهامی عام پروژه محور به سازمان ارسال شد. تاسیس این شرکت‌ها در راستای تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری به تصویب رسید.

علاوه بر این، به نظر می‌رسد قوه مقننه نیز سیاست حمایتی خود از بورس را ادامه خواهد داد. به گفته سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، طی یکی دو هفته آینده گزارش نظارتی مفصلی از بورس به صحن می‌آید، در این گزارش فرصت‌ها و تهدید‌های چند ماه اخیر یعنی از ابتدای سال ۹۹ بررسی شده است.

همچنین در هفته اخیر شورای نگهبان لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده بورس تهران یا فرابورس ایران را تایید کرد.

خبر مهم دیگر روزهای اخیر این بود که با انتشار اطلاعیه فروش سه ملک شامل یک قطعه زمین و دو باب واحد تجاری از سوی بانک اقتصاد نوین، فروش املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالای ایران کلید خورده است.

با وجود این اخبار و سیگنال‌های مثبت بازار سهام باید دید آیا این هفته بالاخره کارنامه هفتگی بورس مثبت می‌شود یا نه؟