سایت ارزی (Arzee)/ وزیر نیرو با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در صنعت برق انجام شده، گفت: سال آینده گزارش خواهیم داد که در ۸ سال دولت تدبیر و امید علاوه بر مدیریت مصرف، هر سال ۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید به مدار بهره‌برداری اضافه شده است.

«رضا اردکانیان» امروز (پنجشنبه) در هجدهمین هفته از پویش هر #هفته الف-ب-ایران در سال ۹۹ که با افتتاح ۵ طرح مهم آبی و برقی با حضور رئیس جمهوری همراه بود،‌ ادامه داد: امروز شاهد افتتاح چهل و چهارمین سد مخزنی در دولت تدبیر و امید هستیم.
وزیر نیرو با اشاره به صحبت های مقام معظم رهبری در جلسه با هیات دولت، افزود: ایشان تاکید کردند که طرح های در دست افتتاح وزارت نیرو که خوشبختانه هفته به هفته اجرا می شود تا آخر  سال همانطور که برنامه ریزی کرده اید با دقت دنبال کنید، با جدیت انجام دهید تا این کارها انجام گیرد و اینها کارهای زیربنایی است.
وی تاکید کرد: امروز پنجمین سد مخزنی را در سال جاری بعد از استان‌های خراسان جنوبی، ایلام، ‌آذربایجان غربی و کرمانشاه  در بستان آباد آذربایجان شرقی را افتتاح می‌کنیم.      

اردکانیان با بیان اینکه این سد برای مهار سیلاب امتحان خود را پس داد، گفت: تامین آب شرب، مشروب ساختن هزار و ۱۰۰ هکتار اراضی و تامین حق آبه‌های زیست محیطی از دیگر اهداف احداث این سد است که با ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ساخته شده است.

به گفته وزیر نیرو، تا پایان دولت سعی خواهیم کرد به وعده افتتاح هر ۵۰ روز یک سد مخزنی، عمل کنیم.

افزایش ۳۰۷ مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور
وی با اشاره به اینکه پروژه دوم نهمین نیروگاه حرارتی است که امسال بعد از استان های تهران،‌ لرستان، ‌بوشهر، هرمزگان، ‌مازندران و سمنان اینبار در استان کرمانشاه افتتاح می شود، افزود:  واحد دوم نیروگاه گازی دالاهو به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات و سرمایه گذاری دو هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان به مدار بهره‌برداری می آید و این در حالی است که واحد اول آن آذر سال گذشته افتتاح شد.

اردکانیان ادامه داد:‌ از ابتدای سال ۹۹ تا کنون ۱۳۰۹ مگاوات ظرفیت جدید به مدار بهره‌برداری آوردیم و فقط برای تولید برق در سال جاری ۱۱ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری به ثمر رسیده است.

۲۸۰هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برقی در ۷ سال گذشته
وی تاکید کرد: در طول دولت تدبیر و امید، سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش برق انجام گرفته؛ سال‌هایی تحریم شدید اقتصادی بوده است. سرمایه مورد نیاز نیز از منابع عمومی (بودجه دولت) و سرمایه‌های بخش خصوصی انجام شده است.

وزیر نیرو ادامه داد: سال آینده گزارش خواهیم داد که در ۸ سال دولت تدبیر و امید علاوه بر مدیریت مصرف، هر سال ۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید به مدار بهره برداری اضافه شده است.

بهره‌برداری از ۴۲.۵ مگاوات نیروگاه برق تجدیدپذیر
اردکانیان با اشاره به اینکه سومین طرح این هفته در استان اردبیل به بهره برداری می رسد،‌ گفت: نهمین و دهمین نیروگاه تجدیدپذیر را امسال در استان اردبیل افتتاح می‌کنیم جمع ظرفیت به مدار آمده از این نیروگاه های بزرگ مگاواتی به ۴۲.۵ مگاوات تا این لحظه خواهد بود که همه با سرمایه بخش خصوصی و تضمین دولت برای خرید برق صورت گرفته است.

وی خطاب به رئیس جمهوری تاکید کرد:‌ علاوه بر آن، یک پست ۲۳۰ کیلوولت با سرمایه‌گذاری ۲۱۵ میلیارد تومان برای تضمین برق مطمئن و پایدار برای پذیرایی از واحدهای جدید صنعتی در این استان رو به توسعه، با فرمان جنابعالی افتتاح خواهد شد و جمع سرمایه گذاری انجام شده برای طرح های امروز سه‌هزار و ۲۴۵ میلیارد تومان است.

وزیر نیرو ادامه داد: با این طرح ها ۷۰ طرح ساخت و سازی و ۵ طرح ساز و کاری به ثمر رسیده است. امسال ۲۰۰ طرح ساخت و ساز و ۵۰ طرح ساز و کاری در این پویش افتتاح می کنیم.

صرفه جویی ۱۸۰ میلیون مکعب آب با کیفیت با ساخت سد مجازی در تهران
وی افزود: در آخرین طرح ساز و کاری با همکاری نزدیک شهرداری تهران کلنگ اولین سد مجازی را در تهران بر زمین زدیم.

اردکانیان گفت: با اجرای این طرح به اندازه حجم سد امیرکبیر (سد کرج) از آب قابل شرب با کیفیت و مصرف آن در فضای سبز جلوگیری می‌کنیم و این آب‌ها در زیر زمین می‌ماند و از  فرونشست زمین جلوگیری خواهد شد.

وی تاکید کرد: بر این اساس، پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری تهران برای آبیاری فضای سبز و توسعه فضای سبز در سال های آینده قرار می گیرد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه کار اجرایی این سد مجازی از فردا شروع خواهد شد،‌ ادامه داد:  در حال حاضر ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب با کیفیت برای آبیاری فضای سبز تهران مصرف می شود. 

وی افزود: به میزان مورد نیاز پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری تهران به مرور قرار می دهیم و در افق طرح ۱۴۱۰ به جای ۱۸۰ میلیون، ۲۵۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری قرار خواهیم داد و به مرور چاه ها بسته می‌شود.