سایت ارزی (Arzee)/ به گفته معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاح طرح‌های هفته دهم پویش ملی “تولید، تداوم امید”، طی هفت سال گذشته تولید شمش طلا در کشور ۱۴ درصد افزایش داشته است.

داریوش اسماعیلی صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم افتتاح فاز دو پروژه معدن طلای ساریگونی قروه که همزمان با آغاز بهره‌برداری از طرح‌های ملی به صورت ویدیوکنفرانس با حضور رئیس جمهوری انجام شد،   با تاکید براینکه فلز طلا یکی از ارزشمندترین سنگ‌ها در دنیا و پشتوانه مهمی برای ارز، گوشی‌های هوشمند، صنعت هوا و فضا و صنایع شیمیای و غیره است، گفت: مجموع ذخایر طلای جهان ۵۰ هزار تن است که سهم ایران از این میزان ۳۲۰ تن طلای قطعی در ۲۴ معدن کشور است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه البته براساس برآوردهای اکتشافی، این ذخیره تا ۴۰۰ تن قابل افزایش است، اظهار کرد: براساس اکتشافات هزار نقطه امیدبخش معدن طلا را در قالب ۳۷ پروژه در دست داریم که با تحقق و عملیاتی‌شدن این پروژه‌ها میزان تولید ما از ۳۲۰ تن به چندین برابر افزایش خواهد یافت.

وی افزود: مجموع تولید طلای جهان ۳۲۰۰ تن است که در ایران در سال ۱۳۹۱ بیش از ۸۵۰ کیلوگرم بوده و در سال ۱۳۹۸ به ۱۲ تن افزایش پیدا کرده است. در طول  هفت سال گذشته، میزان تولید شمش طلا به ۱۴ برابر افزایش پیدا کرده است.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با بیان اینکه کشور ایران در زمینه تولید طلا رتبه ۳۰ در جهان و ۱۰ در آسیا را دارد، گفت: قرار بود در پایان برنامه ششم، میزان تولید طلا در کشور به ۱۰ تن برسد که امروز در اواسط برنامه ششم به ۱۲ تن اضافه پیدا کرده است. ضمن اینکه ایران، در سال گذشته سه تن به ارزش ۱۸۰ میلیون دلار صادرات طلا داشته است که در مقابل ۹۳ میلیون دلار صرف واردات شده است.

به گفته اسماعیلی، کردستان، آذربایجان غربی، خراسان، زنجان، ارک، آذربایجان شرقی، گلستان و قم و … بیشترین ذخایر طلای کشور را دارا هستند.

وی در پایان تصریح کرد: این جای خشنودی است که امروز بخش معدن و صنایع معدنی ایران بخش زیادی از پروژه‌های قابل افتتاح را به خود اختصاص داده است.