سایت ارزی (Arzee)/ یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه روند بورس در بلندمدت متعادل و افزایشی خواهد بود، گفت: اصلاح شاخص بورس در دوره‌های زمانی مختلف باید انجام شود تا به مرور قیمت‌ها جذاب و تقاضا در بازار شکل بگیرد.

«محمد نوربخش» امروز (یکشنبه) به افت معاملات امروز بورس اشاره کرد و افزود: نمی‌توان انتظار داشت که کلیت معامله بورس با برگزاری جلسه شورای عالی بورس و تصمیم‌های اتخاذ شده در این جلسه‌ها تغییر روند دهد و در مسیر صعودی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: با چنین تصمیم‌هایی می‌توان تا حدی ترس سرمایه‌گذاری در این بازار را کاهش داد اما این موضوع نیازمند برخی موارد است که باید رعایت شود.

نوربخش با بیان اینکه بازار نیازمند روندی طبیعی است که باید طی شود، افزود: بازار در چند وقت گذشته رشد بسیار زیادی را تجربه کرد و سهامداران سود زیادی را از این بازار کسب کردند اما از زمانی که افراد عادی و با تصمیم‌های هیجانی اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس کردند، بازار نیاز به اصلاحی پیدا کرد که اکنون لازم است این مسیر به طور حتم طی شود.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، این اصلاح باید انجام شود تا به مرور قیمت‌ها جذاب و تقاضا در بازار شکل بگیرد.

وی اظهار داشت: برخی از سهم‌ها در بازار با رشد حبابی همراه شده بودند و قیمت آنها دیگر ارزش سرمایه‌گذاری در این بازار را نداشت، هر چقدر که سهم بزرگتر باشد و حباب آن بیشتر شود تبعات بیشتری را با خود در بازار به همراه خواهد داشت.

نوربخش با بیان اینکه گاهی ممکن است حباب قیمتی در برخی از سهم‌های کوچک ایجاد شود که مطمئن هستیم حباب ایجاد شده در این سهم‌ها نمیتواند چندان تاثیری را بر روند معامله بازار ایجاد کند، گفت: زمانی که کل بازار وابسته به برخی از سهام بزرگ در بازار شوند، باید اینگونه سهام در یک بازاری با دامنه نوسان باز، بازگشایی شوند تا در یک روز همه منفی‌های آن جبران شود و بعد از آن بازار روند طبیعی را در پیش بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت:‌ روند منفی امروز بازار ناشی از انتشار خبر شایعه بازگشایی نماد سهام پالایشی‌ها بود که به شدت روند بازار را تحت تاثیر قرار دادند.

وی گفت:‌ برخی از سهم‌ها با چنان رشد پرشتابی در بازار همراه بودند که بازگشایی آنها با دامنه نوسان باز نمی‌تواند ضربه زیادی را به آن سهم وارد کند.

نوربخش با بیان اینکه برگزاری جلسه نمی‌تواند تاثیر مثبتی را بر روند کلی بازار داشته باشند، اظهار داشت: فعالان بازار باید اجازه دهند تا روند طبیعی بورس از طریق افت و خیزها و برخی از تحلیل‌ها شکل بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشار به اینکه روند بورس در بلندمدت متعادل و افزایشی خواهد بود، گفت: اکنون شاهد سهام خوبی در بازار برای خرید هستیم و با توجه به نرخ کنونی دلار، سهام دلار محور مانند سهام پتروشیمی، فلزی و معدنی در بازار رشد خواهند کرد.

وی گفت: رشد سهام دلاری محور مشروط به تخلیه حباب آنها است و بازار به راحتی تحت تاثیر این سهام می‌تواند به روند تعادلی بازگردد.

نوربخش با اشاره به تاثیر به کار گرفتن اوراق اختیار تبعی بر معاملات بازار گفت: این اوراق نوعی بیمه سهام است که ضمانتی را در اختیار سهامداران قرار می‌دهد، در صورتی که معامله آن سهم چندان مطلوب نباشد برای ناشر آن اوراق ریسک بزرگی را ایجاد می‌کند.