2024/07/18

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات متحده چه تأثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟

افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات متحده چه تأثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟

افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات متحده چه تأثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟

رشد اخیر تقاضا برای اوراق خزانه‌داری ایالات متحده نشان‌دهنده انتظار سرمایه‌گذاران نسبت به روند طولانی کاهش نرخ تورم است. اتفاقی که هم‌زمانی آن با رسیدن بازدهی این اوراق به بالاترین سطح خود در ۳ماه گذشته می‌تواند منجر به ازبین‌رفتن هم‌بستگی معکوس قیمت بیت کوین و این دارایی‌ها شود.

افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات متحده چه تأثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

به گزارش کوین تلگراف، اوراق قرضه دولتی ایالات متحده یا همام اوراق خزانه‌داری، تأثیر چشمگیری در تمام بازارهای مالی، از جمله بر بیت کوین و اتریوم دارند. به همین سبب، محاسبه ریسک بازارهای مالی مانند وام، وثیقه مسکن و حتی مشتقات ارزهای دیجیتال نسبی خواهد بود و به هزینه سرمایه (Cost of Capital) دلار آمریکا بستگی دارد.

با فرض بدترین سناریو که در آن دولت ایالات متحده از پرداخت بدهی خود باز می‌ماند، چه اتفاقی برای افراد، کسب‌وکارها و کشورهایی خواهد افتاد که در این اوراق سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟ ناتوانی در پرداخت بدهی بهره (سود پرداختی اوراق قرضه)، به احتمال زیاد باعث کمبود جهانی دلار آمریکا و ایجاد یک اثر آبشاری خواهد شد.

تاریخ به ما نشان داده است که ارزهای دیجیتال در دوره‌های بی‌ثباتی اقتصادی می‌توانند راه‌حلی برای مصون‌ماندن از ریسک باشند. برای مثال، بیت کوین در طول جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین در مه ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) عملکرد بسیار بهتری نسبت به دارایی‌های سنتی داشت که باهدف حفظ ثروت خریداری می‌شوند. قیمت بیت کوین در بازه ۵ تا ۳۱ مه (۱۵ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد) همان سال، ۴۷درصد رشد کرد، در حالی که شاخص نزدک ۸.۷درصد کاهش یافت.

باتوجه به سرمایه بیش از ۲۹تریلیون دلاری عموم مردم، اوراق خزانه‌داری ایالات متحده عموماً به‌عنوان کم‌خطرترین محصول مالی موجود شناخته می‌شوند. با این حال، قیمت این اوراق دولتی، یا سود پرداختی آن بسته به زمان سررسید قرارداد متفاوت خواهد بود. با درنظرگرفتن این فرض که ریسک طرف معامله (Counterparty Risk) برای این دسته از دارایی‌ها وجود ندارد، تنها عامل مهم در قیمت‌گذاری آن‌ها، انتظارات تورمی است.

باتوجه به آنچه تاکنون گفتیم، بررسی خواهیم کرد که آیا قیمت بیت کوین و اتریوم تحت تأثیر افزایش تقاضا برای اوراق خزانه‌داری ایالات متحده قرار می‌گیرد یا خیر.

کاهش بازدهی اوراق قرضه دولتی با رشد تقاضا

اگر سرمایه‌گذاری معتقد باشد که تورم به این زودی‌ها ‌مهار نخواهد شد، احتمالاً در هنگام معامله با اوراق خزانه‌داری به دنبال سود بیشتر است. از سوی دیگر، از سوی دیگر، اگر دولت ایالات متحده به‌طور فعال ارزش پول خود را کاهش دهد یا انتظار افزایش تورم وجود داشته باشد،تقاضای سرمایه‌گذاران برای اوراق خزانه‌داری ایالات متحده افزایش خواهد یافت که باعث کاهش بازدهی آن‌ها می‌شود.

افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات متحده چه تأثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟
بازده اوراق ۵ساله قرضه دولتی‌ ایالات

توجه کنید که چگونه سود اوراق ۵ساله خزانه‌داری در ۲۲ ژوئن (۱ تیر) به ۴.۰۵درصد بالاترین سطح خود در ۳ماه گذشته رسید. این رشد در حالی اتفاق افتاد که شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده، نرخ تورم، در ماه مه (اردیبهشت) به ۴درصد، پایین‌ترین میزان رشد از مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹) رسید.

بازدهی ۴.۰۵ درصدی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران انتظار ندارند تا نرخ تورم به این زودی‌ها به کمتر از هدف ۲درصدی فدرال رزرو کاهش یابد، اما همچنین نشان می‌دهد که اوج ۹.۱درصدی در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) را پشت سر گذاشته شده است. با این حال، اوراق خزانه‌داری اینگونه قیمت‌گذاری نمی‌شوند؛ زیرا سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند تا در ریسک کمتر و حفط امنیت سرمایه خود از سود بیشتر چشم‌پوشی کنند.

بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات متحده ابزاری عالی برای مقایسه بدهی سایر کشورها و شرکت‌ها است، البته نه به‌شکل مطلق. این اوراق قرضه دولتی منعکس‌کننده انتظارات تورمی خواهند بود که درصورت سود آن‌ها با افزایش احتمال وقوع رکود جهانی به‌شدت کاهش می‌یابد.

هم‌بستگی معکوس معمول میان قیمت بیت کوین و بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات متحده طی ۱۰روز گذشته نامعتبر شده است، به احتمال زیاد به این دلیل که سرمایه‌گذاران برای حفظ امنیت سرمایه خود به‌شدت در حال خرید اوراق قرضه دولتی هستند، صرف نظر از اینکه بازدهی آن‌ها کمتر از انتظارات تورمی است.

افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات متحده چه تأثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟
نمودار بازده اوراق ۵ساله قرضه دولتی‌ ایالات در مقایسه با قیمت بیت کوین/دلار

شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ که عملکرد بازار سهام ایالات متحده را اندازه‌گیری می‌کند، در ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) به ۴٬۴۳۰، تنها ۷.۶درصد پایین‌تر از بالاترین رکورد تاریخی خود رسید. این مسئله می‌تواند که بازدهی بالاتر را نیز توضیح می دهد. در حالی که سرمایه‌گذاران معمولاً پیش از شروع دوره‌‌های آشفتگی اقتصادی به‌دنبال دارایی‌های کمیاب و محافظت‌شده در برابر تورم هستند، اشتهای آن‌ها برای ارزش‌گذاری بیش از حد سود سهام کاهش یافته است.

تأثیر منفی خطرات رکود بر بازدهی

تنها چیزی که در حال حاضر با قطعیت می‌توان از آن صحبت کرد این است که انتظارات سرمایه‌گذاران برای رکود در حال آشکارترشدن است. جدای از سود اوراق خزانه‌داری، شاخص‌های اصلی «هیئت کنفراس ایالات متحده» (U.S. Conference Board) از روند پیش‌رو طی ۱۴ماه گذشته کاهش یافته است. چارلی بیللو (Charlie Bilello) در‌این‌باره توضیح داد:

ما پیش‌بینی می‌کنیم که اقتصاد ایالات متحده در ۳ماهه سوم سال ۲۰۲۳ تا ۳ماهه اول سال ۲۰۲۴ منقبض شود. دلیل تداوم رکود احتمالاً سیاست‌های پولی انقباضی فدرال رزرو و کاهش هزینه‌های دولت خواهد بود.

این پیش‌بینی کسانی را ناامید خواهد کرد که شرط‌ بسته‌اند بی‌اعتبارشدن اخیر هم‌بستگی معکوس قیمت بیت کوین و بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات متحده به‌سرعت به حالت قبل باز خواهد گشت. داده‌ها تأیید می‌کند که بازده اوراق قرضه دولتی به ‌لیل افزایش انتظارات از رکود اقتصادی و بحران اقتصادی پیش رو بالاتر از حد معمول است.

افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات متحده چه تأثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟
نرخ منفی رشد سالانه شاخص اقتصادی اصلی ایالات متحده نشان‌دهنده تضعیف رشد در آینده است

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید