تسنیم/ رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی و مجلس ۳ نرخ متفاوت را برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی پیش‌رو در نظر گرفته اند و حتی مجلس با تصویب طرح دو فوریتی اعلام کرده که این نرخ نباید کمتر از ۴۵۰۰ تومان باشد.

با نزدیک شدن به آغاز سال زراعی پیش‌رو که از ابتدای سایت ارزی (Arzee)ماه آغاز می‌شود اختلافات میان وزارت جهاد کشاورزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه و شورای اقتصاد برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم بالا گرفته است به طوری که دولت معتقد است که بیشتر از 3200 تومان نمی‌تواند برای خرید تضمینی گندم پرداخت کند اما وزارت جهاد کشاورزی نرخی 5200 تومانی تا 5500 تومانی را مدنظر دارد.

عصر روز گذشته مجلس با تصویب طرح دو فوریتی برای بررسی تعیین نرخ خرید تضمینی گندم موافقت کرده است.

بنابراین گزارش سیدجواد سادات‌نژاد، رئیس کمیسوین کشاورزی مجلس نیز اعلام کرده که قیمت خرید تضمین گندم نباید کمتر از 4500 تومان باشد.

گفتنی است تشکل‌های کشاورزی نیز قیمت‌های مختلفی برای قیمت تمام شده خرید تضمینی گندم از 5200 تومان تا بیش از 7 هزار تومان پیشنهاد داده‌اند و تعیین نرخ پایین‌تر از آن را برای تولید به صرفه نمی‌دانند.

براساس قانون، دولت موظف است خرید تضمینی محصولات زراعی را قبل از آغاز سال زراعی یعنی انتهای شهریورماه اعلام کند تا کشاورزان بتوانند برای کاشت محصولات مورد نظر تصمیم‌گیری کنند.