2024/07/15

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال به نسبت ارزهای فیات سهمی ناچیز در پول‌شویی دارند

ارزهای دیجیتال به نسبت ارزهای فیات سهمی ناچیز در پول‌شویی دارند

ارزهای دیجیتال به نسبت ارزهای فیات سهمی ناچیز در پول‌شویی دارند

یافته‌های گزارش تازه سوئیف (SWIFT) نشان می‌دهد که ارزهای فیات همچنان ابزار اصلی پول‌شویی در سطح جهان هستند. آمارها حاکی از آن است که در طول یک سال حدود ۲ تریلیون دلار پولشویی انجام می‌شود. با این حال سهم ارزهای دیجیتال در پول‌شویی ناچیز است.

به گزارش دیکریپت، یافته‌های گزارشی که جامعه جهانی ارتباطات مالی بین‌بانکی یا سوئیفت تهیه کرده است نشان می‌دهد که درباره نقش ارزهای دیجیتال در موضوع پول‌شویی بزرگ‌نمایی شده و ادعاهای بی‌پایه و اساس زیادی مطرح شده است. در جمع‌بندی این گزارش آمده است که پول‌های فیات همچنان پرکاربردترین روش برای اهداف غیرقانونی نظیر پول‌شویی هستند.

پول‌شویی همچنان یک نگرانی جدی در سطح جهانی است. تحقیقاتی که از سوی سازمان ملل صورت گرفته، حاکی از آن است که حجم پول‌شویی در سطح جهان هرساله حدود ۸۰۰ میلیارد تا ۲ تریلیون دلار است که از طریق ارزهای فیات انجام می‌گیرد. این در حالی است که ارزهای دیجیتال صرفاً بخش کوچکی از این ماجرا هستند.

سوئیفت هفته گذشته در این باره گفت:

موارد شناسایی شده پول‌شویی از طریق ارزهای دیجیتال در مقایسه با حجم پول‌شویی که از طریق روش‌های سنتی انجام می‌گیرد، نسبتاً کم باقی مانده است.

گفتنی است سوئیفت ابزاری ارتباطی برای بانک‌ها فراهم می‌کند تا بتوانند اطلاعات معاملاتی را بین یکدیگر انتقال دهند. این شرکت همچنین مدیریت انتقال میلیون‌ها دلار در روز را بر عهده دارد.

سوئیفت در گزارش خود عنوان کرده است که روش‌های سنتی نظیر استفاده از قاطرهای‌پول (Mules)، حواله (با استفاده از واسطه‌ها)، شرکت‌های صوری، مشاغلی که با پول نقد سروکار دارند و جرایمی نظیر تجارت مواد مخدر، همچنان در صدر فعالیت‌های حوزه پول‌شویی قرار دارند. این در حالی است که کاربرد ارزهای دیجیتال در در این زمینه بسیار اندک است و حتی کاربرد ارزهای دیجیتال در جرائم سایبری نیز بسیار ناچیز است.

در ادامه این گزارش آمده است که برخی گروه‌ها و اشخاص هستند که از ارزهای دیجیتال برای فعالیت‌های غیرقانونی خود استفاده می‌کنند. برای مثال سوئیفت از گروه بدنامی با نام لازاروس (Lazarus) نام برده که ظاهراً توسط هکرهای کره شمالی برای سرقت پول، تبدیل آن به ارزهای دیجیتال و هدایت این ارزها به کشور تشکیل شده است. لازاروس یکی از گروه‌های بزرگی است که برای اهداف غیرقانونی خود از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند.

گزارش سوئیفت در ادامه می‌افزاید که گروه‌های هکر ناشناسی دیگری هم در اروپا وجود دارند که از پول‌های سرقت شده برای خرید کارت‌های اعتباری ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. این نوع کارت‌ها، ارزهای دیجیتال را ذخیره و در طول انجام یک تراکنش آن را به ارز فیات تبدیل می‌کنند.

با این حال سوئیفت اعلام کرده است که استفاده از ارزهای دیجیتال به‌منظور پول‌شویی وجوه سرقت‌شده از بانک‌ها در آینده افزایش پیدا خواهد کرد. 

در بخشی از این گزارش آمده است:

افزایش تعداد آلت کوین‌هایی که اخیراً آغاز به کار کرده‌اند و تمرکز آن‌ها بر ارائه معاملات کاملاً ناشناس از جمله عوامل اصلی این افزایش خواهند بود.

در آینده سرویس‌هایی نظیر میکسرها و تامبلرها (Tumblers) نیز تهدیدات خود را نشان خواهند داد. سرویس‌های مذکور، ابزارهای آنلاینی هستند که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را با تراکنش‌های قانونی ترکیب می‌کنند تا از این طریق مانع از ردیابی و ره‌گیری آنها شوند. ظهور ارزهای دیجیتال پیگیر گریز نظیر مونرو نیز از دیگر چالش‌های پیش روی مقامات قضایی در جهان است. این ارزها با استفاده از سازوکارهای خاصی، اطلاعات تراکنش نظیر آدرس فرستنده و گیرنده را مخفی می‌کنند.

سوئیفت در گزارش خود به این نکته نیز اشاره کرده است که یکی دیگر از ابزارهای بالقوه پول‌شویی ظهور بازارهای آنلاین ویژه‌ای است که برای ثبت‌نام در آن‌ها صرفاً به یک ایمیل نیاز است. مجرمان می‌توانند از این بازارها برای تبدیل ارزهای دیجیتالی که از راه‌های غیرقانونی به دست آمده‌اند، استفاده کنند.

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید