2024/07/23

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

ارزهای اربعین با چه نرخ دلاری به دست متقاضیان می‌رسد؟ / «بازار آزاد» در دینار «یارانه‌ای» به رسمیت شناخته شد

ارزهای اربعین با چه نرخ دلاری به دست متقاضیان می‌رسد؟ / «بازار آزاد» در دینار «یارانه‌ای» به رسمیت شناخته شد

ارزهای اربعین با چه نرخ دلاری به دست متقاضیان می‌رسد؟ / «بازار آزاد» در دینار «یارانه‌ای» به رسمیت شناخته شد

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، دولت تصمیم گرفته به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی و مشارکت هر چه گسترده‌تر مردم در راهپیمایی این مراسم بزرگ در کشور عراق، با ارایه ارز یارانه ای از زوار حمایت کرده و سهولت بیشتری را برای آنها در تامین نیازهای خود فراهم سازد. 

بر همین اساس، همه ساله و به صورت سنواتی و در دولت های مختلف تلاش شد تا ارز یارانه ای با قیمت دولتی در اختیار متقاضیان قرار گیرد؛ هر چند یکی دو سالی هست که به جای اینکه ارز به صورت اسکناس دلار به متقاضیان داده شود، دینار به عنوان ارز رایج در عراق در اختیار زوار قرار گیرد. 

امسال نیز دولت تصمیم گرفته تا به زایر راهپیمایی اربعین، 200 هزار دینار عراق به عنوان ارز اربعین ارایه دهد که ما به ازای آن، 6.2 تا 6.5 میلیون تومان وجه رایج کشور را از او دریافت کند. 

در این صورت، هر دینار عراق برای هر ایرانی، 32.5 تومان تمام می شود که به گفته صرافی ها، نرخ محاسباتی که دولت برای ارایه ارز اربعین در نظر گرفته است، کاملا با نرخ دلار آزاد محاسبه می شود. به این معنا که نرخ برابری بازار آزاد عراق در ایام اربعین با دلار حدود 151 تا 152 دلار است که بر اساس محاسبات بانک مرکزی، با نرخ تعیین شده، نرخ دلار بازار آزاد مورد محاسبه بانک مرکزی قرار می گیرد.

نکته حائز اهمیت آن است که نرخ تبدیل دلار به ریال در بازار عراق 151 است ولی نرخ اعلامی بانک مرکزی عراق 132 است که نرخ بازار عراق در محاسبات باید محاسبه گردد، بدین معنی اگر به زائر 100 دلار بدهیم در عراق 15000 دینار دریافت میگردد ولی با محاسبه بانک مرکزی 13200 دینار سهم هر زایر خواهد شد.

در واقع، تقسیم کردن 6 میلیون و 500 هزار تومان به 200 هزار دینار، رقمی معادل دیناری 32.5 تومان را نشان می دهد که همین محاسبه با نرخ تبدیل بازار آزاد، حدود 27 تومان را برای هر دینار نشان می دهد. 

در چنین شرایطی، هر دلار در بازار عراق 151 دینار به زایر می دهد و بانک مرکزی باید به دلیل این گرانفروشی خود پاسخگو باشد؛ هر چند سخنگوی ارزی بانک مرکزی معتقد است که دولت ارز اربعین را با یارانه در اختیار مردم قرار می دهد.

مرجع: اقتصاد آنلاین

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید