2024/05/26

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

ارزش معاملات گواهی سپرده شمش طلا از ۲.۳ همت عبور کرد

ارزش معاملات گواهی سپرده شمش طلا از ۲.۳ همت عبور کرد

ارزش معاملات گواهی سپرده شمش طلا از ۲.۳ همت عبور کرد

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از کالاخبر، معاملات گواهی سپرده شمش طلا از روز پنج‌شنبه 18 اسفند 1401 با گشایش نماد معاملاتی این دارایی آغاز و مراسم افتتاحیه این معاملات نیز در روز 21 اسفند با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.

این معاملات از ساعت 12 روز 18 اسفند 1401 با ثبت قیمت 306 هزار و 569 تومان به ازای هر گواهی سپرده شمش طلا (یک دهم گرم) با عیار 995 آغاز و در پایان روز نخست، معامله 16 هزار و 844 گواهی سپرده ثبت شد. معامله این حجم از طلا در روز نخست نشان داد که این ابزار قادر است نقدینگی بالایی را به خود جذب کند.

بررسی روند معاملات گواهی سپرده شمش طلا نشان می‌دهد که در دو هفته پایانی اسفند ماه سال گذشته 146 هزار و 259 گواهی سپرده شمش طلا به ارزش بالغ بر 43 میلیارد و 830 میلیون تومان در بازار مالی بورس کالای ایران دست به دست شد.

همچنین حجم و ارزش معاملات گواهی سپرده شمش طلا از ابتدای سال تا هفته منتهی به 9 تیر ماه نشان می‌دهد که این ابزار مالی دارای جذابیت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران است؛ به طوری که در این مدت بالغ بر 6 میلیون و 708 هزار گواهی (معادل 670 کیلوگرم) سپرده شمش طلا به عنوان دارایی تازه وارد بازار مالی بورس کالا به ارزش 2.3 هزار میلیارد تومان داد و ستد شده است.

گواهی سپرده کالایی به عنوان یکی از اوراق بهادار مورد تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار، یک ابزار مالی است که از سال 1394 در بورس کالای ایران راه‌اندازی شده و معاملات دارایی‌های پایه مختلفی از جمله سکه طلا، شمش طلا، زعفران، زیره سبز، برنج، پسته، شیشه جام، سیمان و … در این بازار انجام می‌شود. بازار گواهی سپرده کالایی به‌واسطه اوراق بهادارسازی کالاها، بسیاری از محدودیت‌های مبادلات فیزیکی کالاها را از میان برداشته است.

شمش طلا جدیدترین دارایی پایه بازار گواهی سپرده کالایی است که با توجه به ویژگی‌های خاص طلا همچون نقدشوندگی بالا و تبعیت از نوسانات قیمت جهانی اونس و بهای ارز، دارایی پایه جذابی برای سرمایه‌گذاران به شمار می رود.

دارایی پایه در این معاملات، شمش طلای حدوداً یک کیلوگرمی با حداقل عیار 995 قسمت در هزار، تولید شرکت زرشوران است. به‌عبارت دیگر، عیار شمش‌های طلای سپرده شده در خزانه قطعا برابر یا بیشتر از 995 خواهد بود. هر گواهی سپرده کالایی معادل 0.1 گرم یا 100 میلی گرم یا 100 سوت از شمش طلای ذکر شده است؛ یعنی سرمایه‌گذاران قادرند در این بازار، طلا را در قالب اوراق با پشتوانه 100سوت طلا مورد معامله قرار دهند.

معاملات گواهی سپرده شمش طلا در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 با دوره نیم ساعته پیش گشایش تا ساعت 17 و پنجشنبه ها تا ساعت 15 فعال است و سرمایه گذاران می توانند پس از اخذ کد معاملاتی بازار مالی برای خرید و فروش در این بازار اقدام کنند.

خزانه بانک ملت که در حال حاضر خزانه سکه طلا نیز به شمار می رود، به عنوان خزانه برای دارایی شمش طلا نیز مورد پذیرش قرار گرفته است و صرفا زمانی‌که شمش طلا با رعایت استانداردهای مورد توافق در خزانه بانک ملت سپرده شده باشد، گواهی سپرده کالایی برای آن صادر شده و روی نماد معاملاتی قابل معامله خواهد بود.

یکی از مزیت‌های مهم این بازار این است که امکان حضور سرمایه‌گذاران خُرد را نیز فراهم کرده است. چراکه مردم تنها با وجه یک دهم گرم طلا یعنی مبلغی حدود 300 هزار تومان می توانند وارد این معاملات بشوند و به جای تحمل ریسک ها و هزینه های معامله در بازار سنتی، به صورت الکترونیکی و آنلاین از طریق کارگزاری ها اقدام به خرید و نگهداری بخشی از شمش طلا کنند.

به طور مثال اگر قیمت هر گرم از شمش طلا (عیار 995 قسمت در هزار) را 3 میلیون تومان در نظر بگیرید با کمتر از 300 هزار تومان می‌توانید در بورس کالا 0.1 میلی‌گرم طلا یا همان یک گواهی سپرده شمش طلا بخرید.

دیگر جذابیت مهم معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا این است که این معاملات از مالیات بر درآمد و ارزش افزوده معاف است؛ به این ترتیب یک کالای ارزشمند، نقدشونده و پرتقاضا همچون طلا در بازار امن، شفاف و قانونمند بورس کالا آن هم بدون پرداخت مالیات در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

نکته مهم در بازار این است که معاملات گواهی سپرده شمش طلا در سامانه معاملات ابزارهای نوین مالی بورس کالا انجام می‌شود، به این منظور مشتریان باید اقدام به اخذ کد معاملاتی بازار مالی از بورس کالا کنند.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید