1402/03/12

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

ارزش بازار “صبا” به بیش از ۵۶ هزار میلیارد تومان رسید

ارزش بازار “صبا” به بیش از ۵۶ هزار میلیارد تومان رسید

ارزش بازار “صبا” به بیش از ۵۶ هزار میلیارد تومان رسید

شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین در گزارش فعالیت ماهانه اسفندماه سال 1401 توانست مجموع بهای تمام‌شده سرمایه‌گذاری‌های خود را مبلغی بالغ‌بر 15 هزار و 772 میلیارد تومان شناسایی کند، این سرمایه‌گذاری‌ها حاصل از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و خارج از بازار سهام شکل گرفت.

عمده‌ترین سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین در اسفندماه مربوط به شرکت‌های فعال در بازار سرمایه بود، مجموع بهای تمام‌شده سرمایه‌گذاری در شرکت‌های غیر بورسی برابر با 3 هزار و 97 میلیارد تومان و بهای تمام‌شده پرتفوی بورسی “صبا” بالغ‌بر 12 هزار و 675 میلیارد تومان بود.

این شرکت در اسفندماه در حوزه استخراج کانه‌های فلزی، فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی، واسطه‌گری‌های مالی و پولی، رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن، حمل‌ونقل آبی، استخراج نفت گاز و خدمات جانبی جز اکتشاف، بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی، فعالیت‌های کمکی به نهاد‌های مالی واسط، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، سرمایه‌گذاری‌ها، صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله، محصولات شیمیایی، مواد و محصولات دارویی، فلزات اساسی، خودرو و ساخت قطعات، حمل‌ونقل، انبارداری و ارتباطات، خدمات فنی و مهندسی، سایر صنایع و سایر فعالیت‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

بیشترین تمرکز “صبا” در دوازدهمین ماه از سال 1401 و دهمین ماه از سال مالی منتهی به اردیبهشت‌ماه 1402 مربوط به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بورسی بود که بهای تمام‌شده آن بالغ‌بر 12 هزار و 675 میلیارد تومان شناسایی شد، این میزان سرمایه‌گذاری در مقایسه با سال مالی گذشته 20 درصد افزایش را به دنبال داشت.

ارزش بازار

عمده‌ترین سرمایه‌گذاری “صبا” در پرتفوی بورسی و شرکت‌های خارج از بورس که در اسفندماه انجام داد متعلق به سرمایه‌گذاری در حوزه «محصولات شیمیایی» با 5 هزار و 801 میلیارد تومان بود که همچنان بخش مهم و ویژه شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین است و تقریباً نیز مانند ماه‌های اخیر بود. «محصولات شیمیایی» سهم 46 درصدی از سرمایه‌گذاری‌ها در پرتفوی بورسی را در اختیار گرفته است.

بهای تمام‌شده‌ای که “صبا” جهت سرمایه‌گذاری در شرکت‌های «بورسی» پرداخت کرده بالغ‌بر 12 هزار و 675 میلیارد تومان بود، میزان سرمایه‌گذاری در این حوزه نسبت به ماه گذشته با افزایش اندک و نسبت به دوره مشابه سال گذشته نیز حدود 2 هزار و 100 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. بهای تمام‌شده‌ای که “صبا” جهت سرمایه‌گذاری در شرکت‌های «غیر بورسی» پرداخت کرده بالغ‌بر 3 هزار و 97 میلیارد تومان بود، میزان سرمایه‌گذاری در این حوزه نسبت به ماه گذشته کاهش داشت و نسبت به دوره مشابه سال گذشته نیز 29 درصد افزایش پیدا کرده است.

ارزش بازار سرمایه‌گذاری‌های “صبا” در بخش شرکت‌های «بورسی» مبلغی بالغ‌بر 56 هزار و 237 میلیارد تومان اعلام شد که نسبت به بهای تمام‌شده سرمایه‌گذاری‌های بورسی، رشد 344 درصدی را به همراه داشت.

عمده‌ترین بهای تمام‌شده سرمایه‌گذاری در پرتفوی بورسی “صبا” مربوط به شرکت «سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین» با 5 هزار و 800 میلیارد تومان بود و پس از آن نیز بیشترین بهای تمام‌شده مربوط به شرکت «سرمایه‌گذاری صدر تامین» با یک هزار و 260 میلیارد تومان بود، در این دوره ماهانه بخش «بیمه البرز، بانک ملت، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، شرکت پالایش نفت تهران و ایران‌خودرو» با افزایش سرمایه‌گذاری و بخش «حفاری شمال، سرمایه‌گذاری صدر تامین و بانک صادرات» با کاهش سرمایه‌گذاری همراه بود.

بیشترین میزان ارزش بازار در صورت‌وضعیت پرتفوی شرکت‌های «بورسی» در اختیار شرکت «سرمایه‌گذاری صدر تامین» با 16 هزار و 361 میلیارد تومان بود، همچنین «سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین» نیز با 15 هزار و 745 میلیارد تومان بیشترین ارزش بازار را در این دوره در اختیار داشتند.

همان گونه که گفته شد بهای تمام‌شده سرمایه‌گذاری “صبا” در شرکت‌های غیر بورسی برابر با 3 هزار و 97 میلیارد تومان بود، بیشترین سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته در این دوره مربوط به «شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران» با یک هزار و 284 میلیارد تومان بود و بعد از آن نیز بیشترین سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته مربوط به شرکت «اختصاصی بازارگردانی صبا گستر نفت و گاز تامین» با 435 میلیارد تومان بود.

پایان مطلب

مرجع: بورس نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *