1402/03/12

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

ارزان شدن قیمت خوراک پتروشیمی‌ها با واگذاری تعیین نرخ به دولت

ارزان شدن قیمت خوراک پتروشیمی‌ها با واگذاری تعیین نرخ به دولت

ارزان شدن قیمت خوراک پتروشیمی‌ها با واگذاری تعیین نرخ به دولت

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از سایت ارزی (Arzee)، محسن دهنوی، نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402 با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق در تبصره 14 لایحه بودجه 1402 گفت: کمیسیون با پیشنهاد دولت درباره درآمد به میزان حدودا 660 هزار میلیارد تومان از محل فروش فرآورده‌های نفتی و منابع هدفمندی موافقت کرد.

وی ادامه داد: پیشنهاد دیگر دولت در این بند گران کردن هزینه سوخت صنایع و نرخ خوراک پتروشیمی ها بود که این موضوع با موافقت اعضای تلفیق از لایحه بودجه حذف شد و بر این اساس تعیین نرخ خوراک پتروشیمی به دولت داده شد، تا دولت برای این مسئله فرمول لازم را مدنظر قرار دهد.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 توضیح داد: همچنین به دولت اجازه داده شد در راستای حمایت از بخش صنعت و تولید، نرخ خوراک صنایع و پتروشیمی ها را تعدیل کند. این به معنای ارزان شدن سوخت این صنایع نسبت به لایحه پیشنهادی دولت است؛ ما در این تبصره منابع درآمدی را کاهش نداده و در عین حال به دولت اجازه دادیم برای حمایت از صنایع، این نرخ ها را کاهش دهد مشروط به اینکه سقف منابع مذکور کاهش پیدا نکند.

به گفته دهنوی، مصوبه کمیسیون تلفیق در بخش درآمدی جزء 1 بند الف تبصره 14 به شرح زیر تصویب شد:

«تمامی دریافتی‌ها (منابع) قانون هدفمندی یارانه ها به استثنای عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و حق بیمه مشترکین گاز طبیعی، منابع حاصل از آب و برق و عوارض گاز رسانی (به ترتیب موضوع مواد 12 و 65 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت 2 ) و حق بیمه منازل مسکونی در اجرای مواد 2 و 4 قانون تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، به میزان 6 میلیون و 598 هزار و 420 میلیارد ریال توسط شرکت های تابعه وزارت نفت بابت دریافتی حاصل از فروش داخلی فرآورده های نفتی، دریافتی حاصل از فروش صادراتی فرآورده های نفتی، دریافتی حاصل از فروش داخلی گاز طبیعی با احتساب عوارض و مالیات ارزش افزوده و دریافتی حاصل از خوراک گاز پتروشیمی‌ها و سوخت صنایع، به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

دولت مجاز است جهت حمایت از صنایع، نسبت به تعدیل نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و سوخت صنایع، مشروط به عدم کاهش منابع مذکور در صدر جز اقدام نماید.»

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *