1401/02/29

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

آینده بازار ارز در گرو مذاکرات / سکه، بلاتکلیف میان دلار و اونس جهانی

آینده بازار ارز در گرو مذاکرات / سکه، بلاتکلیف میان دلار و اونس جهانی

آینده بازار ارز در گرو مذاکرات / سکه، بلاتکلیف میان دلار و اونس جهانی

به گزارش ارزی(Arzee.ir) به نقل از اقتصاد آنلاین

اقتصادآنلاین _ پانیذ رحیمی؛ بازار طلا و ارز که اخیرا نوساناتی زیادی را تجربه می‌کند در هفته‌ای که گذشت فراز و فرودهایی را تجربه کرد. در حالیکه بازار ارز شاهد رفت و آمد دلار میان دو کانال 27 و 28 هزار تومان بود، اونس جهانی نیز با افت قیمت همراه بود به طوریکه در آخرین روز معاملاتی هفته در حدود 15 دلار کاهش را تجربه کرد. 

بی‌خبری سیاسی، عامل اصلی نوسانات بازار ارز 

به این ترتیب در بازار ارز، دلار آزاد که پنجشنبه هفته گذشته، اول اردیبهشت، معاملات را با قیمت 27 هزار و 860 تومان به پایان رساند، در اولین روز معاملاتی هفته با اندکی کاهش قیمت معادل 27 هزار و 850 تومان خرید و فروش شد.

اما روز بعد با اندکی کاهش قیمت به پله هفتم کانال 27 هزار تومان رسید و معادل 27 هزار و 790 تومان معامله شد. 

اما عمر این کاهش قیمت طولانی نبود و روز شاهد افزایش قیمت دلار در بازار ارز و رسیدن آن به نرخ 27 هزار و 850 تومان بودیم. 

در چهارمین روز هفته، دلار بار دیگر به کانال 28 هزار تومان شد، اما در آخرین معاملات فردایی با نرخ 27 هزار و 940 تومان ثبت شد. 

روز چهارشنبه نیز این روند صعودی ملایم همچنان ادامه یافت به طوریکه قیمت این اسکناس تا 28 هزار و 80 تومان هم رسید و اما در آخرین روز معاملاتی هفته، معاملات را با قیمت 28 هزار و 120 تومان به پایان برد. 

در شرایطی که بازار ارز و به‌خصوص قیمت دلار در چند هفته اخیر جهش و افت‌ قیمت‌های شدیدی را تجربه می‌کند، دلار را در میان کانال‌های 27 و 28 هزار تومان سرگردان کرده است. با وجود اینکه کاهش و افزایش زیادی را در بازار ارز شاهد بودیم، به‌طور کلی بازار در هفته‌ای که گذشت 330 تومان نوسان را به همراه داشت. به نظر می‌رسد عامل اصلی بلاتکلیفی بازار ارز، بی‌خبری سیاسی از روند مذاکرات باشد. این در حالی است که طی صحبت‌های اخیر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران و آمریکا بنا شد تا مذاکرات از سر گرفته شود، اما گویا حصول توافق همچنان در معطلی به‌سر می‌برد و دلار نیز به ناچار به پیروی از شرایط بلاتکلیف مانده‌است. 

وقتی افت اونس جهانی بازار سکه را به دست می‌گیرد 

در بازار طلا نیز به دنبال نوسانات قیمت دلار و متاثر از کاهش شدید قیمت اونس جهانی به‌علت توافق میان روسیه و اوکراین و فروکش کردن جنگ، شاهد فراز و فرود قیمت‌ها بودیم؛ به طوریکه قیمت انواع سکه گاه در مدار افزایشی قرار می‌گرفت و گاهی نیز با روندی کاهشی همراه بود به‌طوریکه حتی بازگشت کوتاه مدت سکه امامی به کانال 12 میلیون تومان را شاهد بودیم. این سکه در آخرین روز معاملاتی هفته معادل 13 میلیون و 149 هزار تومان و خرید و فروش شد. 

آخرین قیمت معاملاتی نیم سکه نیز 7میلیون و 233 هزارتومان بود. 

همچنین ربع سکه در آخرین معاملات دیروز این سکه 4میلیون و 202 هزارتومان خرید و‌ فروش می‌شد. 

هر سکه یک گرمی نیز روز گذشته 2میلیون و 598 هزارتومان معامله می‌شد.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *