2024/06/22

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

آمار فروش ربع سکه در بورس کالا اعلام شد

آمار فروش ربع سکه در بورس کالا اعلام شد

آمار فروش ربع سکه در بورس کالا اعلام شد

به گزارش تجارت‌نیوز ، طی 13 روز معاملاتی بیش از 148 هزار ربع سکه بانک مرکزی در بورس کالا به فروش رفت.سکه طلای ربع بهار آزادی متعلق به بانک مرکزی در نماد معاملاتی گواهی سپرده کالایی سکه طلای ربع بهار آزادی خزانه بانک رفاه کارگران با نام ” ربع سکه 0312 رفاه (ن) ” و نماد ” (سکه 0312 ن 06) است که از تاریخ 24 آبان ماه معاملات خود را در بورس کالا آغاز کرد و تا پایان معاملات روز گذشته (سه شنبه 18 بهمن ماه) 13 روز معاملاتی را سپری کرد.

در این 13 روز 14,840,400 اوراق سکه طلای ربع بهار آزادی متعلق به بانک مرکزی معامله شد، به عبارت دیگر در این مدت 148,404 قطعه ربع سکه توسط بانک مرکزی به فروش رفته است.

لازم به ذکر است که بانک مرکزی به مناسبت ایام باسعادت میلاد حضرت زهرا (س) و روز زن، تعداد 500 هزار قطعه سکه طلای ربع بهار آزادی از روز شنبه (24 دی ماه) از طریق بورس کالای ایران عرضه کرد.

در روز گذشته (سه شنبه 18 بهمن ماه) 607 هزار اوراق گواهی ربع سکه معادل 6 هزارو 75 ربع سکه بانک مرکزی به قیمت میانگین 8 میلیون و 260 هزار تومان در بورس به فروش رفت.

قیمت ربع سکه طلا در بازار آزاد در روز گذشته (سه شنبه 18 بهمن ماه) به 9 میلیون و 170 هزار تومان رسید، بدین ترتیب خریداران ربع سکه مرکزی حدود 900 هزار تومان از خرید خود سود کسب کرده اند.

معاملات گواهی سپرده کالایی این نماد به صورت ثبت سفارش انجام می‌شود، برای این منظور دوره ثبت سفارش خرید از ساعت 9 صبح شروع و ساعت 13 خاتمه می‌یابد.

خریداران در دوره ثبت سفارش خرید، سفارش خود را در دامنه نوسان قیمت ثبت می‌کنند. پس از پایان دوره ثبت سفارش خرید و حداکثر تا ساعت 15 روز عرضه، بانک مرکزی نسبت به ارائه کل اوراق قابل عرضه اقدام می‌کند.

بر اساس این گزارش؛ موضوعی که خریداران باید در نظر بگیرند این است که در این مرحله از عرضه ربع سکه، کشف نرخ به شیوه حراج چندقیمتی است؛ یعنی به هر سفارش خرید، متناسب با قیمت همان سفارش، ربع سکه تخصیص داده می‌شود صرف‌نظر از اینکه قیمت عرضه بانک مرکزی چه قیمتی باشد، به این ترتیب خریداران باید قیمت‏‌های معقول و منطقی را در بازار ثبت کنند.

البته دامنه نوسان مثبت و منفی 30 (30+/-) درصد قیمت پایانی نماد در روز کاری قبل برای ربع سکه‌های بورسی در نظر گرفته شده است که قیمت پیشنهادی می‌تواند در این محدوده باشد.

همچنین افرادی که موفق به خرید ربع سکه از بورس کالا می‌شوند بدون پرداخت هرگونه مالیاتی می‌توانند 5 روز کاری بعداز معامله، با مراجعه به خزانه بانک رفاه ربع سکه خود را دریافت کنند.

لازم به ذکر است که مرحله سوم عرضه ربع سکه بانک مرکزی از امروز (چهارشنبه 19 بهمن) در بورس کالا شروع شده است و تا پایان روز معاملاتی چهارشنبه 26 بهمن ماه ادامه خواهد یافت.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید