2024/07/18

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

آشنایی با ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا

آشنایی با ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا

آشنایی با ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا

جهان بار دیگر در حال حرکت به سمت نظام سرمایه‌داری است و این مسئله، نیاز به سرمایه‌گذاری را بیش از هر زمان دیگری افزایش می‌دهد. مردم به دنبال بزرگان سرمایه‌گذاری‌اند تا از آن‌ها بیاموزند و امیدوارند که موفقیت‌های آن‌ها را تکرار کنند.

وب‌سایت مدیوم در مقاله‌ای، پنج سرمایه‌گذار بزرگ را معرفی کرده است. سرمایه‌گذارانی که در حوزه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند، اما استراتژی‌های مشابهی برای موفقیت دارند.

۵– پیتر لینچ

اگر به دنبال سودآوری پایدار هستید، «پیتر لینچ» (Peter Lynch) همان کسی است که باید پول خود را به او بسپارید.

زمانی که لینچ در شرکت سرمایه‌گذاری «فیدلیتی مگلان» (Fidelity Magellan) مشغول به فعالیت بود، توانست مجموعه را به بازده سالانه ۲۹ درصد برساند و طی ۱۳ سال فعالیت خود، موفق شد ارزش این صندوق را از ۲۰ میلیون دلار به بالای ۱۴ میلیارد دلار برساند. او عادت دارد که شش روز در هفته و گاهی تمام هفته را کار کند.

آشنایی با ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا

لینچ معتقد است که سرمایه‌گذاران شخصی، از نظر پژوهشی نسبت به حرفه‌ای‌ترها مزایایی دارند. چرا که سرمایه‌گذاران حرفه‌ایِ این حوزه مدام باید در حال سود گرفتن از بازار برای مشتریانشان باشند و این باعث می‌شود که آن‌ها زمان کافی برای تحقیق و پژوهش در حوزه فعالیت‌های شرکت خود نداشته باشند.

لینچ که از بزرگان عرصه سرمایه‌گذاری رشد است، تاکنون چند کتاب مشهور در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری تالیف کرده است؛ از جمله «بر بلندای وال استریت» (One Up On Wall Street) و «شکست دادن وال استریت» (Beating the Street). اگر می‌خواهید با بینش شخصی او آشنا شوید، خواندن کتاب بر بلندای وال استریت می‌تواند برای شما مفید باشد.

پشت هر سهام، یک شرکت در حال فعالیت است. [برای ارزیابی آن سهام] به این بنگرید که آن شرکت چگونه عمل می‌کند.

پیتر لینچ

۴- راکش جِهانجانوالا

«راکش جِهانجانوالا» (Rakesh Jhunjunwala)، سرمایه‌گذاری بزرگ از هند است که به‌ عنوان وارن بافت هند نیز شناخته می‌شود.

آشنایی با ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا

او که به خانواده‌ای از طبقه متوسط جامعه تعلق داشت، از کودکی علاقه زیادی به بازار سهام نشان می‌داد. او همواره عادت داشت که از اطرافیان و مخصوصا پدرش، در مورد بازار سهام آموزش ببیند.

راکش توانایی مرموزی در یافتن سهم‌های به شدت سودآور (multi-bagger stocks) دارد و همین مسئله یکی از عواملی است که در رسیدن به ثروت ۳ میلیارد دلاری، به وی کمک کرده است. سهام‌ بسیار سودآور، اصطلاحا به سهم‌هایی گفته می‌شود که بازدهی بالای صد در صد دارند. این اصطلاح اولین بار توسط پیتر لینچ در کتاب بر بلندای وال استریت مورد استفاده قرار گرفت.

راکش عمیقاً به این موضوع اعتقاد دارد که تجربه بهترین معلم است. او سعی می‌کند از اشتباهات خود درس بگیرد. چند سال قبل‌، راکش سهامش در شرکت «کریسیل» (CRISIL) را با قیمت ۳٫۵ میلیون دلار فروخت. همان تعداد سهم در حال حاضر بیش از ۹۱ میلیون دلار ارزش دارد. با وجود این، او از اشتباه خود پشیمان نبود، بلکه یاد گرفت که سرمایه‌گذار بهتری شود.

راکش علاوه بر اینکه یک سرمایه‌گذار برجسته است، به سادگی و فروتنی نیز شناخته می‌شود.

مانند زنان، حق همیشه با بازار است. [با این تفاوت که] با زنان می‌توانید بحث کنید اما با بازار نه.

راکش جِهانجانوالا

۳- آیون تیریاک

«آیون تیریاک» (Ion Tiriac) در حوزه‌های مختلفی فعالیت کرده است. با این حال، از میان همه این فعالیت‌ها، او به عنوان یک سرمایه‌گذار مطرح شناخته می‌شود.

آشنایی با ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا

تیریاک در سنین جوانی، هاکی‌باز و تنیس‌بازی مشهور از رومانی بود. او پس از بازنشستگی وارد دنیای تجارت شد. وی فعالیت تجاری خود را در آلمان آغاز کرد. بعد از فروپاشی کمونیسم در آلمان، تیریاک دوباره به رومانی بازگشت.

بیشتر سرمایه‌گذاری‌های تیریاک در حوزه خرده‌فروشی، بانک‌داری، بیمه و املاک و مستغلات است. بیشتر این سرمایه‌گذاری‌ها، سود بزرگی برای او به ارمغان آوردند و بدین ترتیب، او اولین میلیاردر رومانیایی شد.

ارزش خالص دارایی او دو میلیارد دلار است که او را به ثروتمندترین رومانیایی و همچنین دومین ورزشکار ثروتمند دنیا تبدیل می‌کند. ممکن است سرمایه‌گذاران بهتری از او وجود داشته باشند، اما داستان زندگی هیچکدام از آن‌ها به اندازه تیریاک، افسانه‌ای نیست.

من بهترین تنیس‌بازی هستم که نمی‌تواند تنیس بازی کند.

آیون تیریاک

۲- گو گوانگ‌چانگ

این سرمایه‌گذار چینی نیز همچون راکش، وارن بافتِ کشور خود نامیده می‌شود.

آشنایی با ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا

«گو گوانگ‌چانگ» (Guo Guangchang)، نمونه‌ای بارز از داستان‌هایی است که در آن‌، شخصی فقیر به ثروت هنگفتی دست پیدا می‌کند. در زمان دانشجویی، او مجبور بود برای فروش نان، خانه‌ به خانه به درب منازل مردم برود تا بتواند هزینه‌های تحصیل خود را فراهم کند. اما اکنون ارزش خالص دارایی وی ۴٫۶ میلیارد دلار است.

او «فوسان اینترنشنال» (Fosun International)، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خصوصی را در چین تأسیس کرد. سرمایه‌گذاری‌های وی شامل بخش‌های بیمه، امور مالی، مراقبت‌های بهداشتی، فولاد، خرده‌فروشی و داروسازی است. او همچنین بر تجارت خارجی تمرکز دارد و میلیاردها دلار در اروپا و آمریکا سرمایه‌گذاری کرده است.

«گو» خود را شاگرد بافِت می‌داند و فوسان را با وضعیت سی سال پیشِ برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) مقایسه می‌کند.

حفظ تعادل بین رشدی سریع و آهسته بسیار مهم است. این تقریبا یک هنر است.

گو گوانگ‌چانگ

۱- وارن بافت

چه کسی بجز «دانای شهر اوماها» می‌تواند در جایگاه اول این فهرست قرار بگیرد؟ چهارمین فرد ثروتمند جهان نیازی به معرفی ندارد. هر یک سهم از شرکت او، برکشایر هاتاوی، نزدیک به سیصد هزار دلار ارزش دارد.

آشنایی با ۵ سرمایه‌گذار برتر دنیا

شما در سن یازده سالگی چه کار می‌کردید؟ به عنوان یک مبتدی، وارن بافت (Warren Buffet) اولین سهام خود را در این سن خریداری کرد.

او از فعالان برجسته در زمینه «سرمایه‌گذاری ارزش» (Value Investing) است. سرمایه‌گذاری ارزش یعنی خرید سهامی‌ که قیمتش از ارزش ذاتی آن کمتر است. علاوه بر این، او چنین سهامی را فقط در صورتی خریداری می‌کند که بتواند آن شرکت و عملکرد داخلی‌اش را عمیقا درک کند.

بافت همچنین به خرید کسب‌وکارهایی که دچار مشکل‌اند مشهور است. او سهام چنین شرکت‌هایی را به اندازه‌ای خریداری می‌کند تا بتواند دست بالا را در شرکت داشته باشد و سپس به بازسازی شرکت می‌پردازد.

او در دهه ۱۹۶۰ و در مقطعی که برکشایر هاتاوی دچار مشکل بود، همین کار را با این شرکت کرد. خنده‌دار اینجاست که بافت، سرمایه‌گذاری در برکشایر را یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات خود می‌داند.

وقتی از بافت در خصوص آموزش در مدرسه سؤال شد، او گفت که چنین چیزی برای همه مناسب نیست. او معتقد است به جای باور به آموزشِ سرمایه‌گذاری در مدرسه، هر کس باید شخصا در مورد سرمایه‌گذاری و پول بیاموزد.

در سن ۸۹ سالگی، او ممکن است برای مدت طولانی با ما نباشد، اما مشارکتش در جهانِ سرمایه‌گذاری برای همیشه زنده خواهد ماند.

قیمت، آن چیزی است که شما می‌پردازید و ارزش، چیزی است که به دست می‌آورید.

وارن بافت

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید