1402/03/19

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

وجوه حق تقدم استفاده نشده سال‌های گذشته سجامی واریز می‌شود/شرکت‌ها از این پس حداکثر ۱۰ روز فرصت دارند

وجوه حق تقدم استفاده نشده سال‌های گذشته سجامی واریز می‌شود/شرکت‌ها از این پس حداکثر ۱۰ روز فرصت دارند

وجوه حق تقدم استفاده نشده سال‌های گذشته سجامی واریز می‌شود/شرکت‌ها از این پس حداکثر ۱۰ روز فرصت دارند

احمد لطفی، رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) در خصوص ابلاغیه جدید سازمان بورس مبنی بر واریز وجوه ناشی از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده از طریق سامانه سجام، اظهار کرد: در افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، سهامداران شرکت در تاریخ تصویب افزایش سرمایه، دارای حق تقدم در خرید سهام جدید هستند. شرکت موظف است در صورتی که این سهامداران، از حق تقدم در مهلت مقرر استفاده نکنند، آن را از طریق بازار سرمایه به فروش برساند و وجوه حاصل از آن را پس از کسر هزینه‌های مربوطه به حساب سهامداران واریز کند.

وی افزود: پیش از اصلاح دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه، شرکت‌ها ملزم به واریز مبالغ حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده از طریق سجام و بستر سپرده‌گذاری مرکزی نبوده و سهامداران پس از انتشار اطلاعیه پرداخت در سامانه کدال عمدتاً از طریق مراجعه به بانک‌ها اقدام به دریافت وجوه مربوطه می‌کردند.

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس گفت: با تغییراتی که در ماده 17 دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس رقم خورد، کلیه شرکت‌ها موظف شدند که این وجوه را حداکثر ظرف مدت 10 روز کاری به حساب سهامداران سجامی واریز کنند. همچنین وجوه حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده سهامداران سجامی در سال‌های گذشته (سنواتی) که نزد شرکت‌ها باقی مانده است نیز باید از طریق سجام به حساب آنان واریز و تسویه شود.

وی تشریح کرد: سهامدارانی که در سامانه سجام ثبت نام نکرده‌اند نیز می‌توانند مطابق رویه گذشته وجوه مربوط را دریافت کنند. شرکت‌ها نیز موظف هستند که اطلاعیه نحوه دریافت وجوه ناشی از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده این گروه از سهامداران را همزمان با اطلاعیه پرداخت وجوه سهامداران سجامی در سامانه کدال منتشر کنند.

لطفی گفت: باتوجه به الزام پرداخت سود تقسیمی از طریق سجام و همچنین رفع چالش‌های موجود و فراهم شدن زیرساخت‌های لازم، خوشبختانه گامی دیگر در جهت تسهیل امور سهامداران در بازار سرمایه برداشته شده است.

زهرا فعله گری

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *