سایت ارزی (Arzee)/ نرخ تورم کانادا با کاهشی محسوس به ۰.۱ درصد رسید.

متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به ژوئیه با ۰.۶ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۰.۱ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۲ درصد پایین تر از نرخ قبلی برآورد شده توسط کارشناسان و کمترین تورم ثبت شده در این کشور طی هفت ماه اخیر محسوب می شود. 

در بین بخش‌های مختلف، بیشترین تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با ۲.۲ درصد بوده است. تورم آب و برق نیز ۱.۵ درصد و تنباکو با ۰.۴ درصد اندازه گرفته شده است. از سوی دیگر کمترین تورم مربوط به بخش حمل و نقل با منفی ۸.۶ درصد و فرهنگ و آموزش با منفی ۴.۱ درصد بوده است. در این بین قیمت بنزین ۲.۴درصد و گازولین ۴.۱ درصد ریزش کرده است.

بانک مرکزی کانادا تا پیش از بحران کرونا بر خلاف همتای آمریکایی خود تاکنون توانسته بود نرخ تورم را در محدوده دو درصدی باقی نگه دارد و این مساله به ثبات نرخ بهره نیز کمک کرده بود. با این حال این بانک اعلام کرده است که تحت تاثیر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت، نرخ تورم این کشور احتمالا در محدوده صفر درصدی نوسان پیدا خواهد کرد و انتظار می رود که دست کم در طول سه ماهه دوم سال شاهد تداوم این وضعیت باشیم. 

پس از مدت ها تعطیلی گسترده کسب و کارها، بخش های مختلف اقتصادی کانادا به تدریج در حال بازگشایی هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهای خود آغاز شده است. انتظار می رود به زودی مخارج مصرف کنندگان افزایش پیدا کند هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح پیش از کرونا مدت ها زمان لازم است. 

طبق اعلام مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه در ماه ژوئیه با ۰.۹ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی ۰.۱ درصد رسیده است. هسته تورمی نیز که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی گیرد تا پایان ماه ژوئیه با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۰.۴ درصد رسیده است.