25 اردیبهشت 1400

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

بورس‌های جهانی سبز شدند

همه شاخص‌های مهم بورسی اروپا و امریکا سبز شدند.

بورس‌های جهانی سبز شدند

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، امید‌ها به بهبود روابط چین با بلوک غرب دوباره افزایش پیدا کرده است. با توجه به اینکه چین بزرگ‌ترین شریک تجاری و سرمایه‌گذار خارجی در امریکا و کشور‌های اروپایی به شمار می‌رود، روابط گرم‌تر دو طرف به نفع شرکت‌های غربی خواهد بود. رئیس‌جمهوری چین، دعوت جو بایدن را برای حضور در اجلاس آب و هوایی قبول کرد و هایکو ماس- وزیر خارجه آلمان- نیز با انتقاد از تنش زایی در روابط چین و اتحادیه اروپا گفته است فاصله گرفتن بروکسل و پکن از همدیگر کار کاملا اشتباهی خواهد بود.

در حالی که موج جدید کرونا اروپا را در نوردیده و در امریکای لاتین نیز روند شیوع بیماری کماکان در سطح نگران‌کننده قبل باقی مانده است، در امریکا نیز احتمالا شاهد خیزش مجدد ویروس خواهیم بود. دکتر آنتونی فاوچی- رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های عفونی امریکا در اظهاراتی که معامله گران را نگران کرده است، گفت: هم اکنون در مرحله بسیاری قرار داریم و با کوچک‌ترین اشتباهی شاهد آغاز موج چهارم شیوع بیماری کووید-۱۹ در امریکا خواهیم بود.

تاکنون بیش از ۱۴۴ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۹۴۴ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۶۵ هزار و ۴۰۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشور‌های مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۵۸۲ هزار و ۶۶۸ نفر، برزیل با ۳۷۸ هزار و ۵۳۰ نفر، مکزیک با ۲۱۳ هزار و ۴۸ نفر، هند با ۱۸۴ هزار و ۶۱۰ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۳۲۷ نفر بوده است.

دریک هالپینی – تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در بانک میتسوبیشی – گفت: به طور کلی هنوز ریسک‌های زیادی در بازار‌های مالی وجود دارند که روند معاملات را دست کم تا نیمه نخست امسال تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. وضعیت کرونا هنوز مایه نگرانی بزرگی است به ویژه آن که هنوز نمی‌توانیم با قاطعیت بگوییم که واکسن‌های موجود در برابر گونه‌های جهش یافته ویروس هم کارایی بالای خود را حفظ کرده‌اند. اینکه تنش‌های ژئوپلتیکی تا چه حد مناسبات تجاری را تحت تاثیر قرار دهند هم مهم است.
بورس امریکا

در وال استریت همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۷۶.۹۸ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۰.۷۰ درصد صعود تا سطح ۴۱۶۴.۰۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۷۳ درصد صعود در سطح ۱۳ هزار و ۸۸۶.۷۳ واحدی بسته شد.
بورس‌های اروپایی

در معاملات بازار‌های بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۰.۵۲ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۸۹۵.۲۹ واحد بسته شد. شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۴۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۱۹۵.۹۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با پیشروی ۰.۷۴ درصدی در سطح ۶۲۱۰.۵۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۷۲ درصد بالا رفت و به ۸۵۱۹.۸۰ واحد رسید.
بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۲.۰۳ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۵۰۸.۵۵ واحدی پایین رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ‌کنگ ۱.۷۶ درصد پایین رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۶۲۸.۹۱ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگ‌های کامپوزیت” افزایش ۰.۳ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۰۹۸.۷۵ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص “اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۲۹ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۶۹۹۷.۴۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۸۲ درصد کاهش به ۶۱.۴۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۷۷ درصدی به ازای ۶۵.۴۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۹۱.۱۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۱.۸ درصدی به ازای ۲۶.۵۹ دلار مبادله شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code